«Ξαδερφάκια» στο τηγάνι
Τα «προσφυγάκια» είναι πρώτα ξαδέρφια του μπακαλιάρου, αλλά είναι πολύ φθηνότερα χωρίς κατά τη γνώμη μου να έχουν διαφορά στην γεύση και την υφή. Απλά είναι μικρά ψαράκια.
![photo: Νίκος Μορόπουλος](resources/2017-02/served-thumb-large.jpg)
Με την τιμή του κιλού στα 7 ευρώ είναι αχτύπητα, αν σκεφτούμε ότι ο μπακαλιάρος ξεκινάει από τα 14 ευρώ το κιλό.
Το φρέσκο μικρό ψάρι θέλει τηγάνι και δη με ελαιόλαδο. Αν δεν έχετε ελαιόλαδο, μην μπείτε στον κόπο. Αφήστε τα στην κατάψυξη.
![photo: Νίκος Μορόπουλος](resources/2017-02/fresh1-thumb-large.jpg)
Το ελαιόλαδο απογειώνει το γευστικό μπουκέτο και το δεδομένο ότι τα προσφυγάκια έχουν πολύ μαλακά κόκκαλα, καθιστά εφικτή την καθ’ ολοκληρίαν απόλαυση. Να μην ξεχάσω εδώ να πω ότι -όπως σε όλα τα μικρά ψάρια- η ουρά είναι το πιο νόστιμο μεζεδάκι.
Η σάρκα πάλλευκη, η πέτσα τραγανή, το ελαιόλαδο αναδύεται μέσα από τους πόρους του εδέσματος και αγιάζει τα πάντα. Και όπως πάντα, η κοιλιακή χώρα η πιο θελκτική.
![photo: Νίκος Μορόπουλος](resources/2017-02/detail--2-thumb-large.jpg)
Λεμόνι δεν βάζω, θέλω να γεύομαι τη γλυκεία σάρκα χωρίς αλλότριες παρεμβάσεις.
*Ο Νίκος Μορόπουλος είναι δημιουργός του μπλογκ ΕΥΩΧΙΑ