Mugaritz: Καραμελωμένο σκόρδο με «κάτι» από αρνί
Ο Αντόνι Αντουρίθ είναι ένας μεγάλος βάσκος σεφ και ιδιοκτήτης του εστιατορίου Mugaritz, που βρίσκεται μερικά χιλιόμετρα έξω από την πόλη Σαν Σεμπαστιάν στη Χώρα των Βάσκων.
![Ο βάσκος σεφ Αντόνι Αντουρίθ (Facebook/mugaritz)](resources/2016-11/14292296_10155227986802785_4750627577430527363_n--2-thumb-large.jpg)
Ο Αντουρίθ είναι μινιμαλιστής. Επιδιώκει τη μέγιστη γευστική και αισθησιακή ικανοποίηση με τα λιγότερα υλικά και τις απλούστερες συνταγές. Δεν φοβάται την τεχνική, αλλά δεν θέλει να είναι και εξαρτημένος από αυτήν.
![Το εστιατόριο Mugaritz (Facebook/mugaritz)](resources/2016-11/12912381_1724607327762580_424005195_n-thumb-large.jpg)
Στο πιάτο που παρουσιάζω σήμερα πρωταγωνιστεί ένα κεφάλι σκόρδο, κομμένο στη μέση. Έχει ψηθεί σε πολύ χαμηλή φωτιά (υποθέτω κάτω από 70 βαθμούς Κελσίου) στον φούρνο για πολλές ώρες, με συντροφιά ζωμό από αρνί, ο οποίος καθώς περνάει η ώρα συμπυκνώνεται και καραμελώνει το σκόρδο.
![Το εστιατόριο Mugaritz (Facebook/mugaritz)](resources/2016-11/11722324_10154038864392785_5654415097752663919_o-thumb-large.jpg)
Κρέας, δηλαδή μυς, δεν υπάρχει στο πιάτο. Δίπλα στο καραμελωμένο σκόρδο που μοσχοβολάει υπάρχει μια μεγάλη μπουκιά από μαύρο ψωμί με ολίγη χλόη επάνω του.
![photo: Νίκος Μορόπουλος](resources/2016-11/garlic1-thumb-large.jpg)
Η διαδικασία βρώσεως είναι απλή. Παίρνεις το σκόρδο και το «στύβεις» σαν λεμονόκουπα, φροντίζοντας το λιωμένο σκόρδο να πέφτει πάνω στο ψωμάκι. Μετά το απολαμβάνεις σαν μία ή δύο μπουκιές.
![photo: Νίκος Μορόπουλος](resources/2016-11/garlic2-thumb-large.jpg)
Χωρίς υπερβολή, η μπουκιά αυτή έχει όλη τη νοστιμιά του αρνιού, που δεν αισθάνεσαι ότι λείπει. Ο Αντουρίθ κατάφερε να εξαφανίσει το αρνί, χωρίς να είναι αισθητή η απουσία του!
Ο Νίκος Μορόπουλος είναι δημιουργός του μπλογκ ΕΥΩΧΙΑ