Παιχνίδια με κουκουνάρια
Τα ταπεινά κουκουνάρια δεν στοιχίζουν απολύτως τίποτα, βρίσκονται παντού γύρω μας και με λίγη φαντασία μπορούν να μεταμορφωθούν σε πρωτότυπα στολίδια - και πατέντες, όπως αυτή που βλέπετε στη φωτογραφία.
![](resources/2012-12/koukou5-thumb-large.jpg)
Την εντοπίσαμε στο Kate's Creative Space και ομολογούμε ότι μας πήρε λίγο χρόνο για να καταλάβουμε ότι πρόκειται για κουκουνάρια μεταμορφωμένα σε αυτόματο προσάναμα τζακιού: με το κεράκι ενσωματωμένο!
![](resources/2012-12/koukou1-thumb-large.jpg)
Αυτή η απλή ιδέα είναι απο το ίνδαλμά μας και θέλει μόνο κουκουνάρια, λίγη πρασινάδα, σπάγκο και χαρτοταινία. Ο λευκός τοίχος δεν είναι υποχρεωτικός.
![](resources/2012-12/koukou2-thumb-large.jpg)
Εδώ τα κουκουνάρια έγιναν χριστουγεννιάτικο δένδρο σε μίνιμαλ εκδοχή. Μπορούν να πασπαλιστούν με γκλίτερ ή ψεύτικο χιόνι ή χρυσόσκονη, να στολιστούν με κορδελάκια ή γιρλάντες ή και μίνι φωτάκια - συμπληρώστε ανάλογα με το γούστο σας.
![](resources/2012-12/koukou3-thumb-large.jpg)
Να μιά καλή ιδέα για να αξιοποιηθούν διάφορα ξεχασμένα (και μαυρισμένα) ασημικά. Τα γεμίζουμε με κουκουνάρια, προσθέτουμε κεριά και μπάλες και τα βάζουμε πάνω σε ένα runner στο κέντρο του τραπεζιού.
![](resources/2012-12/koukou7-thumb-large.jpg)
Ένα κουκουνάρι για κάθε καλεσμένο, πάνω σε μιά πετσέτα τυλιγμένη με απλό σπάγκο.Απλό, εύκολο, όμορφο και με πολλά περιθώρια αυτοσχεδιασμών.