Το πάρτυ των εκλογών
Φτάνει η μεγάλη Κυριακή των εκλογών κι ενώ οι περισσότεροι έχουν κατά νου μακρόσυρτες πληκτικές συζητήσεις, πολύωρες τηλεοπτικές μεταδόσεις «από τον παλμό της κάλπης» και αναρίθμητα exit polls, ο δικός σου εγκέφαλος τα μεταφράζει όλα σε αφορμή για μάζωξη και πάρτυ. Άλλωστε όσο η καθημερινότητα δυσκολεύει, τα φιλικά καλέσματα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα. Τα μεζεδάκια των bostanistas θα έχουν ασφαλώς την τιμητική τους και η ψηφοφορία για τα νοστιμότερα μόλις ξεκινά:
![](resources/2014-05/alalal-thumb-large-thumb-large.jpg)
Εν αρχή τα ξηροκάρπια. Όχι όμως στεγνά και αδιάφορα - απευθείας από τη σακούλα - παρά φροντισμένα: σκορδάτα, περασμένα από το τηγάνι και αρωματισμένα. Η Αναστασία Λαμπρία μας έχει δείξει τον τρόπο.
![Photo: italianchips.com](resources/2014-05/image--183-thumb-large-thumb-large.jpg)
Μπόλικα κριτσίνια, ελαφριά και τραγανά, όπως τα συνηθίζει η Μαρία Τσέκου για το αναγκαίο τσιμπολόγημα μπροστά από την τηλεόραση εν αναμονή των αποτελεσμάτων.
![Photo: greekmylittleexpatkitchen.blogspot.gr](resources/2014-05/taram4601-thumb-large-thumb-large.jpg)
Πάντοτε επίκαιρη η ταραμοσαλάτα της Λεονί Σταφυλά, έχει πια καθιερωθεί σε κάθε μας μάζωξη, για συνεχείς βουτιές με τα κριτσίνια ή φέτες ψωμιού.
![Photo: racheleats.wordpress.com](resources/2014-05/p1160268-thumb-large-thumb-large.jpg)
Εναλλακτικά, ζουμερή ιδέα, η σάλτσα πεπερονάτα του Φιλάρετου Ψημμένου. Όση περισωθεί, μπαίνει στο βαζάκι και φυλάσσεται για έναν σωρό μαγειρέματα.
![](resources/2014-05/ele2--2-thumb-large--2-thumb-large.jpg)
Όσο η βραδιά περνά και η αγωνία για τα αποτελέσματα κορυφώνεται, η όρεξη ανοίγει, οπότε έρχεται η ώρα των εκλογικών μακαρονάδων, όπως μας τις ετοίμασε τις τελευταίες Πέμπτες η Αναστασία Λαμπρία: με φαρφάλες, σπαράγγια, ρόκα και κολοκύθια ή πιπεριές, κουνουπίδι και μελιτζάνες; Σκάφες από μακαρόνια και ποσότητες γενναίες, να χορτάσουν όλοι.
![Photo: fionasjapanesecooking.blogspot.gr](resources/2014-05/ballymaloe-cranberry-sauce-soy-glazed-cocktail-sausages-thumb-large-thumb-large.jpg)
Για τους αληθινά πεινασμένους, φουρνιστά κεφτεδάκια και καραμελωμένα λουκάνικα με τον τρόπο του εργένη.
![Photo: athoughtforfood.net](resources/2014-05/gougeres3-thumb-large-thumb-large--2-thumb-large.jpg)
Πολύτιμη η συνδρομή του και στα τυροπιτάκια: εύκολα, αφράτα - με μια μόνο φουρνιά πολλοί θα χορτάσουν. Κι επειδή θα εξαφανιστούν σε μόλις λίγα λεπτά, η ευκολότερη τυρόπιτα ας βρίσκεται στον φούρνο για παν ενδεχόμενο.
![](resources/2014-05/09-thumb-large-thumb-large.jpg)
Κάθε αναμέτρηση έχει αναπόφευκτα τους πικραμένους της, αναγκαία λοιπόν η σοκολατόπιτα αλα Έβελυν Φώσκολου, έτοιμη μέσα σε 15 λεπτά. Ή μήπως το παλιό, καλό μας σάμαλι υπό τις οδηγίες της Αμαλίας Λογαρά;
Για τους αναποφάσιστους, τα άπαντα των μεζέδων των bostanistas βρίσκονται συγκεντρωμένα εδώ. Καλή όρεξη και ψήφο!